Asociatīvās kartiņas “52 atbildes”
Izmērs: Kartītes – 100 mm x 150 mm
Kastīte – 110 mm x 160 mm x 24 mm
EAN: 4751035620010
Ja tici, ka tu vari, vai arī, ja
tici, ka tu nevari, abos gadījumos tev ir taisnība! /H.Fords/
Asociatīvo kartiņu “52 atbildes” lietošanas instrukcija
- Formulē jautājumu/situāciju, uz kuru tūlīt meklēsi atbildes/risinājumus.
Piemēram: kā veiksmīgi izveidot savu karjeru?
- Izvēlies vienu kartiņu pēc nejaušības principa vai to, kura “uz tevi skatās”
- Ko tu redzi? Bezkaislīgi pastāsti, ko tieši tu redzi šajā kartiņā. Uzskaiti faktus, objektu iespējamās emocijas, krāsas, izkārtojumu vai to savstarpējo mijiedarbību. Pagaidām vēl neinterpretē, tikai nosauc vārdos to, ko redzi kartiņā.
Piemēram: trīs putni lido debesīs. Debesis ir pelēcīgi tumšas. No zemes uz putniem raugās traktorists, caur kabīnes logu izbāztu galvu. Gar pļavu tek strauts, ļoti līkumains. Traktorists, skatoties uz putniem debesīs, brauc tieši strautā. Vēl viņam ir laiks pagriezt stūri pa labi. utt…
- Par ko tas ir? Noformulē aprakstu vienā metaforā tā, lai izveidojas atbilde uz jautājumu: “ko tavuprāt simbolizē tevis iepriekš teiktais?” vai “par ko tavuprāt ir šī kartiņa?”. Tagad ir vieta interpretācijai, bet ne savas situācijas risināšanai. Metaforai jābūt vispārīgai, tādai, kas tieši neatbild uz tavu jautājumu.
Piemēram: šī kartiņa ir par to, ka neredzam problēmas, kuras mums ir degungalā, bet sapņojam par augstiem lidojumiem. Ja laikus neatrisināsim akūtos jautājumus, lielos sapņus var arī nesasniegt.
- Kā tas varētu būt saistīts ar tavu jautājumu? Visbeidzot – atbildi uz jautājumu: “kā tevis nosauktā metafora ir saistīta ar tavu jautājumu”. Šajā posmā sāc interpretēt, “pielaikojot” dažādas, ar metaforu saistītas atbildes tavam jautājumam. Ne visas atbildes tev derēs/patiks, tādēļ turpini interpretēt tik ilgi, līdz atrodi vismaz 3 sev pieņemamas.
Piemēram: metafora tiešā veidā ir saistīta ar jautājumu par manas karjeras veidošanu. Izskatās, ka man vispirms ir jātiek galā ar mazajām ikdienas ķibelēm, jāatrisina konflikts ar kolēģi, jāizrāda iniciatīva jaunajā projektā, jo citādi karjeras kāpnes uz augšu nevedīs. Man ir papildjautājums par personām, kuras varētu būt iesaistītas manas karjeras veidošanā.
- Ja īstā atbilde vēl nav atrasta, vari izmantot kādu no 5 papildkartiņām (kartiņas ar dažāda izmēra un krāsu kvadrātiem) – varbūt tā piešķirs taviem meklējumiem jaunu rakursu vai dziļumu.
Piemēram: Izvēlos vienu no papildkartiņām, lai rosinātu sevi domāt par personām, kuras man varētu palīdzēt vai kuras varētu būt iesaistītas manas karjeras veidošanā. Kvadrāti papildkartiņā izkārtoti pa perimetru ap vienu lielo, centrālo kvadrātu. Centrālais kvadrāts esmu es. 9 mazie kvadrātiņi varētu būt mani vistuvākie 9 cilvēki, ar kuriem kopā strādāju vai pavadu brīvo laiku.
- Kad esi atradis atbildes, kas tevi uzrunā un jūti vēlmi “rakt dziļāk”, sarindo atrastās atbildes prioritārā secībā un sāc gatavot rīcības plānu, sarakstot visas iespējamās darbības, kuras tu vari veikt jau šodien/šonedēļ/šomēnes, lai atrisinātu savu jautājumu.
Piemēram: Izveidošu sarakstu ar šiem cilvēkiem. Pēc tam katram no viņiem izvēlēšos vienu asociatīvo kartiņu, lai atrastu atbildi uz jautājumu “kā šis cilvēks var man palīdzēt manas karjeras veidošanā”!
Realizē savu rīcības plānu pakāpeniski – soli pa solim. Koncentrējies uz to, ko tu VARI, nevis uz to, ko NEVARI.
Atceries – ja ir jautājums, atbilde atradīsies, tādēļ turpini jautāt!
- Kā vēl vari izmantot kartiņas?
- situācijās, kad jau zini atbildi uz pamatjautājumiem (kas/ko/kurš), bet vēl nepieciešamas atbildes uz papildjautājumiem (kā/kad/kur);
- komandā, lai sniegtu atgriezenisko saiti par notikušo. Aprakstot savas izjūtas, izmantot kartiņā redzamos objektus;
- sarunās ar bērnu, lai viņam palīdzētu verbalizēt kādu pārdzīvojumu, spilgtu emocionālu saviļņojumu vai kādu “neērtu” tēmu;
- ballītē, kā iepazīšanās instrumentu: katrs izvēlas vienu kartiņu, rindas kārtībā nosauc savu vārdu un pastāsta par savām stiprajām pusēm/talantiem, izmantojot kartiņā redzamos objektus;
- koučinga sesijās klienta resursu meklēšanai, īpaši iederās GROW modelī, aprakstot realitāti un definējot mērķi;